סדרות למיטיבי קשב

מדרשת חברון יוצאת במספר סדרות לציבור הרחב ולחובבי הידע

ניתן להירשם לסיורים בודדים או לסדרות שלמות

סדרה 1: צפון מדבר יהודה

א. בעקבות מגילות ים המלח 1.12.23 י"ח כסלו תשפ"ד

נטייל בשביל המגילות שעל יד קיבוץ קליה ונספר על גילוין של המגילות העתיקות במערות הנשקפות מהמסלול. הדבר יוביל לדיון בקשר בין המגילות, קומראן והאיסיים.
משם נמשיך למצוקי דרגות ונספר על מגילות, איגרות ותעודות כלכליות שנמצאו בזיקה למערות המפלט מימי מרד בר כוכבא. נשמע גם על הגילויים החדשים בני השנים האחרונות ועל פועלה של יחידת מגילות ים המלח של רשות העתיקות.

מדריך: אסף דל
מפגש: צומת הלידו
שעות: 9:00-12:00
אופי המסלול: מיטיבי קשב. מסלול מישורי וקליל לאורך קילומטר שכולל מעט מדרגות.
אל התצפית ניסע ברכבים ולאחר החניה נצעד אל תצפית המשקיפה על המרחב, שם נשב בשטח ונספר על הממצאים ממערות המפלט.

ב. אל מצודת הורקניה ( מיטיבי לכת וקשב) 8.12.23 כ"ה כסלו

נעפיל אל המצודה המרשימה המתנשאת מעל בקעת הורקניה המזוהה עם עמק עכור. נשמע על קורותיה בימי החשמונאים, הורדוס ואף בעת החדשה!

מדריך: אסף דל
מפגש: תחנת דלק כפר אדומים
שעות: 8:30-12:30
אופי המסלול: המסלול כולל הליכה של 4 ק"מ ובנוסף לכך גם עליה משמעותית אל המצודה.
חשוב להביא נעלי הליכה ו-3 ליטר מים. המסלול מתאים לאוהבי לכת וקשב.
קיום הסיור תלוי באישור הצבא. ניתן להירשם ולקראת הסיור תצא הודעה סופית על קיומו.

ג. אל שרידי מפעלי חברת האשלג הארץ ישראלית ובית הערבה הישנה 29.12.23 י"ז טבת תשפ"ד

נספר על הקמתה של חברת האשלג בידי משה נובומייסקי, נשמע על השפעתה ופועלה ועל הקשר שלה לבית הערבה.  נסייר בין השרידים השונים בשטח ונדון בסוגיית ההנצחה והזיכרון.

מדריך: אסף דל
מפגש: צומת הלידו
שעות: 9:00-12:00
אופי המסלול: מיטיבי קשב. נסיעה ברכב מנקודה לנקודה. לא תמיד יש נקודות ישיבה מסודרות כך שאפשר להביא כיסא קטן מתקפל או להסתפק בעמידה\ישיבה בשטח.

ד. לאורך דרך יריחו 12.1.24 ב' שבט תשפ"ד

נכיר את האתרים המעניינים המלווים את כביש 1 בחלק המחבר בין ירושלים ליריחו.
נתחיל בתצפית מהר הצופים, נמשיך אל תצפית מהשומרוני הטוב (לא כולל כניסה לאתר) ומשם לסנט ג'ורג' ומצפה יריחו. נתייחס לתצורת המסלע האדמדם והמיוחד, למקורות התנ"כיים, להתיישבות הבדואית שלאורך הדרך ולשינויים במרחב בעת החדשה.

מדריך: אסף דל
מפגש: תצפית הר הצופים.
שעות: 9:00-12:00
אופי המסלול: מיטיבי קשב. נסיעה עם רכב מנקודה לנקודה. ברוב האתרים פינות ישיבה מסודרות אך לא בכולם. ייתכן שנקצר באתרים לפי הזמן והתנאים המשתנים.

ה. עינות צוקים 26.1.24 ט"ז שבט תשפ"ד

ניפגש עם אחד מנאות המדבר המיוחדים שבחוף ים המלח. נספר על החי והצומח הייחודים למרחב, נשמע על נדידת המעיינות ונדון בירידת המפלס של ים המלח-גורמים, השפעות ופתרונות.

מדריך: אסף דל
מפגש: צומת הלידו.
שעות: 9:00-12:00
אופי המסלול: מיטיבי קשב. הליכה קלילה ומוצלת יחסית בשבילי השמורה.
הערות מיוחדות: מעבר לתשלום על ההדרכה יש לשלם על כניסה לשמורה.

 

 

סדרה 2: שפלת יהודה

א. סיור בתל גזר וסביבתו (7.2.24 כ"ח שבט תשפ"ד)

לאורך שנים הייתה גזר נקודת יישוב אסטרטגית. רבים כתבו על גזר בעולם הקדום אך גם רבים כתבו בגזר עצמה. בסיור נתהלך בין שרידי העיר, נדבר על הכתובות הייחודיות שנמצאו בה, נעסוק במפעל המים המרשים ונתעדכן בחידושי המחקר. לפי הזמן נמשיך גם אל הקיבוץ ונתאר את ההתרחשויות במרחב במלחמת העצמאות.

מדריך הסיור: בנימין טרופר.
נקודת מפגש: מושב כרמי יוסף.
שעות: 13:30-17:30
אופי הסיור: מיטיבי קשב. כמות ההליכה בסיור תהיה תלויה במידת הפגיעה של הגשמים בעליה לתל גזר. ממילא ייתכן שנוכל לעלות עם הרכבים אך במידה ולא-תהיה הליכה של 4 ק"מ. מתל גזר לקיבוץ ניסע ברכבים.

ב. עם התנ"ך ביד בעמק שורק (27.2.24 י"ח אדר א תשפ"ד)

האם צרעה ואשתאול בנחלת דן או בנחלת יהודה? מה התחדש לאחרונה במחקר הגפן בארץ ישראל? ומה התגלה בתל בית שמש? מוזמנים לסיור מיוחד המשלב תנ"ך וארכיאולוגיה בלב ליבה של השפלה.

את הסיור נתחיל במסלול חביב וקצר ברכס צרעה. נכיר את מולדתו של שמשון ונדון בדמותו הייחודית על רקע הנוף היפהפה של עמק שורק. משם נמשיך אל תל בית שמש, נתאר את נדודיו של ארון הברית ונתעדכן על חידושי המחקר בתל ותוכניות הפיתוח באזור. לפי הזמן נמשיך לגן גולן ונתרשם מהמחשה ייחודית של ימי התנ"ך.

מדריך הסיור: אסף דל
נקודת מפגש: צומת שמשון.
שעות: 14:00-17:30
אופי הסיור: מיטיבי קשב. נסיעה מנקודה לנקודה ברכבים.

ג. אתרי עמק האלה? (15.3.24 ה אדר ב' התשפ"ד)

מה החזיק אדם לפני מעל לשלושת אלפים שנה רגע לפני שמצא את מותו בחורבן? אלו עוד אתרים בשפלה מצטרפים לחורבת קיאפה בימי הממלכה המאוחדת? האם אפשר לזהות את מורשת גת בעמק האלה? מי הוא זכריה המונצח בשפלה? מוזמנים לבוא לסיור ולגלות!

את הסיור נתחיל בתל עזקה, שם נתעדכן על החפירות המתרחשות במקום בשנים האחרונות. אחר כך נמשיך אל חורבת קיאפה העומדת בלב ליבו של הדיון על ימי ממלכת דוד ושלמה וראשיתה של ממלכת יהודה. נשמע על הלכי הרוח העכשוויים במחקר ולפי הזמן נמשיך לפינות מיוחדות המסתתרות במרחב וסמויות מן העין.

מדריך הסיור: אסף דל
נקודת מפגש: תחנת דלק צומת האלה.
שעות: 9:00-12:00
אופי הסיור: מטיבי קשב. נסיעה מנקודה לנקודה ברכבים פרטיים. העלייה אל האתרים תהיה כרוכה בהליכה רגלית במגמת עליה (וחזור בירידה).

ד. בעקבות מסע סנחריב (26.3.24 טז אדר ב התשפד)

כיצד התמודדו יושבי השפלה הדרומית עם תוצאות מסע סנחריב? מוזמנים לבוא ולברר.

את הסיור נתחיל בלכיש. נדון בוויכוח על חלקה של לכיש בממלכה המאוחדת לאור החפירות החדשות, מול הסוללה האשורית נתאר את סיפור הקרב שהתרחש במקום בזמן מסע סנחריב ונבחן לאור הממצא את ימיה של העיר לאחר המסע.

משם נמשיך לחורבת א-רעי. נכיר את האתר, נדון בזיהויו במקרא ונעמוד על צורת השיקום המעניינת של האתר לאחר מסע סנחריב. לפי הזמן נמשיך לתל בורנה. נתעדכן בממצאי החפירה ונקבל מבט מעמיק של המתרחש במרחב אחר המסע ששינה את פניה של שפלת יהודה.

מדריך: אסף דל
נקודת מפגש: גן לאומי תל לכיש.
שעות: 14:00-17:30
אופי המסלול: מיטיבי קשב. המסלול יכלול גם קטעי הליכה של כמה מאות מטרים וחלקם במגמת עליה. ישנו גם קטע של עליה תלולה במיוחד אבל קצרה.

ה. זהות ותרבות בעת העתיקה-סיור במוזיאון הפלישתים (12.4.24 ד' ניסן התשפ"ד)

מתי בפעם האחרונה שאלתם את עצמכם-איך זה להיות פלישתי?

בסיור שבמוזיאון נעסוק בהיכרות עם גויי הים שהתנחלו בארץ לפני כ-3200 שנה. נכיר את החיים מנקודת מבטו של הפלישתי, נספר על החידושים במחקר, נעמוד על הקשר בין הממצא לסיפורי התנ"ך ונדון בסוגיות של זהות ותרבות בעת העתיקה.

מדריך: אסף דל
אופי הסיור: מיטיבי קשב. הסיור יתקיים בתוך מוזיאון ממוזג. נעבור בין מוצג למוצג ולכן כדאי להביא כסאות קטנים מתקפלים או להסתפק בעמידה ליד המדריך.
נקודת מפגש: מוזיאון הפלישתים.
שעות: 9:00-10:30
הערות חשובות: מעבר לתשלום על המדריך יש לשלם דמי כניסה למוזיאון.

 

סדרה 3: סיורי עומק בחברון

א. תל חברון-סיור מעמיק והיכרות עם תגליות חדשות (24.11.23  י"א כסלו תשפ"ד)

חברון הקדומה נחפרה בשנות השישים, השמונים, התשעים וגם לפני עשור אולם מחקרים חדשים העוסקים בעיבוד הממצא התפרסמו גם בשנים האחרונות. בסיור נעמיק בממצאי החפירות ונתעדכן על המחקרים החדשים המתנהלים בימים אלו.

נעסוק בביצורים של העיר הקדומה, נחפש את השער המיוחס למקום הקניין העברי הראשון ונספר על שכבת החורבן המתכתבת עם סיפור כיבושי יהושע,  שרידים לקרבות החשמונאים ושאלת הקשר בין חברון לקומראן שבמדבר יהודה.

מדריך: אסף דל
שעות: 9:00-12:00
אופי הסיור: מיטיבי קשב. הסיור כולל הליכה עליה משמעותית של כמה מאות מטרים אך רובו שוטטות בתל.
נקודת מפגש: בית רומנו (חברון).

ב. סיפורה של חברון הצלבנית והממלוכית (16.1.24 ו' שבט תשפ"ד)

בסיור ניפגש עם חידושי המחקר בחברון של ימי הביניים. נכיר את הכתובות העתיקות במערת המכפלה, את השרידים לביצורים ומבני ציבור שהתגלו לאחרונה בחפירות בשדה המכפלה, את הבנייה הצלבנית בברכת דוד, קברים עלומים ובתי מרחץ, כבשני זכוכית מהייחודיים באזור ההר ועוד פינות נסתרות.

מדריך: ד"ר גרשון בר כוכבא
שעות: 16:00-19:00
אופי הסיור: מיטיבי קשב. נלך מנקודה לנקודה ברגל. המרחקים קצרים ותוואי ההליכה נוח.
נקודת מפגש: חניון מערת המכפלה

ג. בעקבות המפה הישנה-סיור עומק ברובע היהודי בחברון (20.2.24 י"א אדר א תשפ"ד)

בסיור ניפגש עם חידושי המחקר ברובע היהודי של חברון. נכיר את המפה הישנה שהתגלתה רק לפני מספר שנים ופתחה צוהר למחקר הרובע. נזהה את שערי הרובע, חמאם אל חליל ואמות מים עתיקות. נספר על דמויות, בתי כנסת, מוסדות וספרי תורה עתיקים ונכיר את קורותיו של השוק הסיטונאי ותוכניות הבינוי העתידיות במקום.

מדריך: ד"ר גרשון בר כוכבא
שעות: 16:00-19:00
אופי הסיור: מיטיבי קשב. נלך מנקודה לנקודה ברגל. המרחקים קצרים ותוואי ההליכה נוח.
נקודת מפגש: חניון מערת המכפלה

ד. קנין בתים בחברון-מאז ועד היום (16.4.24 ח' ניסן תשפ"ד)

נסייר בין בתים שנרכשו לאחרונה, הצטרפו אל היישוב היהודי בחברון ומחברים בין הקניין העברי הראשון בימים ההם לקניין עברי בזמן הזה. את הסיור נתחיל בבית התקומה שנגאל בשנת תשפ"ב ונספר את סיפורו. נמשיך לתצפית מרהיבה מגג בית השלום. משם נצא אל גג בית המכפלה, נסייר בבית רחל ונפקוד את בית החירות. בסיור נשמע על פעילות הרכישה, ניפגש עם המשפחות המתגוררות במקום ונחזה בעיניים כיצד עיר האבות הולכת ונבנית.

מדריך: אסף דל
נקודת מפגש: מפגש התאומים, קרית ארבע
אופי הסיור: נסיעה מנקודה לנקודה ברכב. יהיו גם קטעי הליכה קצרים מאד. הסיור כולל עליה במדרגות.
שעות:  17:00-20:00

ה. חידת אלוני ממרא (24.4.24 ט"ז ניסן תשפ"ד)

בסיור נבקר באחד ממפעלי הבניה המרתקים של הורדוס בחברון. ננסה להתחקות אחר מסורת מקום אוהלו של אברהם, נדון באדריכלות הייחודית של המבנה ונכיר את גלגוליו השונים מימי הורדוס, דרך ירידה של בטנה, הכנסייה הביזנטית, הסיורים במקום בראשית המאה העשרים ואף על החפירות שנעשו במקום לאחרונה.

מדריך הסיור: ד"ר נעם ארנון
נקודת מפגש: המנחת שליד שכונת החרסינה בקרית ארבע.
משך הסיור:  20:30-22:30
הערות: הסיור מותנה באישור הצבא. ניתן להירשם ובהמשך תצא הודעה מסודרת על קיומו של הסיור.

ו. סיור במבנה מערת המכפלה (21.5.24 י"ג אייר תשפ"ד)

מערת המכפלה היא אחד מהאתרים החשובים והמיוחדים בארצנו. המבנה ההרודיאני במקום הוא ככל הנראה המבנה השלם העתיק ביותר הפעיל ברציפות ומבנה הזיכרון היהודי הגדול בעולם. נשמע על המערה המסתורית המצויה בתת הקרקע, נכיר את האדריכלות היהודית המיוחדת של המבנה ונספר על השינויים שנעשו בו בימי הביניים. בסיור נתעדכן על כל מה שחדש במחקר המקום-מהיכן הייתה הכניסה למבנה בימי הורדוס? היכן היו בתי כנסת בתוך המבנה בשלהי העת העתיקה? מה נמצא לאחרונה בחפירות בשדה המכפלה הסמוך? מוזמנים לבא לסיור ולגלות.

מדריך הסיור: ד"ר נעם ארנון
אופי הסיור: מיטיבי קשב.
נקודת מפגש: חניון מערת המכפלה
זמנים:  16:30-19:30

 

סדרה 4: 'לאורך רחוב יפו' בירושלים

א. אוצרות וסודות מן העבר-משער יפו לכיכר ספרא 24.10.23 ט' חשון תשפ"ד

את הסיור נפתח בשער יפו. משם נלך לאורך חומת העיר העתיקה ונגלה כיצד משולבים בה אוצרות מן העבר. בהמשך נעקוב אחרי התהליכים שהתרחשו במרחב מסוף השלטון העות'מאני ולתוך ימי המנדט. נכיר את המתחם הצרפתי ומגרש הרוסים, נסייר בין המוסדות שהקימו הבריטים וניפגש עם פינות מיוחדות הנסתרות מן העין.

מדריך: שמחה בלנגס
שעות: 17:00-20:00
נקודת מפגש: שער יפו
נקודת סיום: כיכר ספרא

ב. נחלת שבעה וסביבתה 7.11.23 כ"ג חשון תשפ"ד

מדריך: מאיר דנא פיקאר
שעות: 17:00-20:00
נקודת מפגש:
נקודת סיום:

ג. פסיפס ירושלמי-שכונות מחנה יהודה, אהל שלמה ורוחמה 21.11.23 ח' כסלו תשפ"ד

מי ניסה להכריז על הגאולה ברחוב אלפנדרי? אלו ספרי תורה עתיקים נמצאו בבתי הכנסת של פליטי חברון? איזה חלום הביא לבניית בית כנסת מנחת יהודה?

נצא למסלול מרתק וקצת פחות מוכר בשכונות הצפוניות לרחוב יפו. נסייר בזיכרון משה, שכונת מחנה יהודה, אהל שלמה ורוחמה. ניפגש עם דמויות מן העבר, בתי כנסת וותיקים וקהילות מיוחדות שהיוו יחד חלק מהפסיפס היפהפה של ירושלים.

מדריך: אסף דל
שעות: 17:00-20:00
נקודת מפגש: תחנת רכבת קלה 'הדוידקה'.
נקודת סיום: תחנת רכבת קלה 'מחנה יהודה'.

ד. סיפורים, טעמים וריחות-שוק מחנה יהודה ונחלאות (5.12.23 כ"ב כסלו תשפ"ד)

עם היציאה מהחומות החלו להיבנות סביב רחוב יפו עוד ועוד שכונות (או במילה אחרת-נחלאות). לכל שכונה היה אופי ייחודי ודווקא השונות שבין הנחלאות הביאה לפסיפס אנושי מרתק. בסיור נעקוב אחר סיפורם של דמויות, בתים ופינות נסתרות שאין שני להם בירושלים.

מדריכה: רעות אודם
שעות: 17:00-20:00
נקודת מפגש: היכל התרבות בית העם ירושלים (מרכז ז'ראר בכר)
נקודת סיום: תחנת רכבת קלה 'מחנה יהודה'.

ה. שכונת רוממה (19.12.23 ז' טבת תשפ"ד)

מדריך: מאיר דנא פיקאר
שעות: 17:00-20:00
נקודת מפגש:
נקודת סיום: