חברון – לא מה שחשבתם! – הסיור נדחה למועד אחר

בתל אביב – ביליתם, בירושלים – ביקרתם, בחיפה – התרעננתם. ובחברון?…

מוזמנים לסיור במקום בו התבצע הקניין הראשון בארץ ישראל ונמשך המסחר עד היום; במקום בו חיים יהודים לצד הערבים; עיר ששוברת שתיקה מימין ומשמאל; עיר בצמיחה עם תמ״ג גבוה; מקום שלכל אחד יש מה לומר עליו, אבל בשום מצב אי אפשר להישאר אדיש אליו.

 

הסיור יצא ביום שישי הקרוב 21/6, יח סיון, בשעה 10:00 מרחבת מערת המכפלה.

למעוניינים – הסעה הלוך ושוב מתל אביב בעלות של 30 ש"ח (מותנה במספר נרשמים).

כנס מחקרי חברון השמיני

כנס מחקרי חברון ה-8

בסימן פיצוח תעלומת פתח המערה

 

עלויות:
כנס מחקרי חברון: 80 ש"ח
ארוחת צהריים – 30 ש"ח
הסעה מתל – אביב – 50 ש"ח
הסעה מירושלים – 30 ש"ח.

מאיר זליקוביץ

"שורשים בחברון ועל מערת המכפלה בברגן בלזן"

סיפורה של ילדה השורדת את שואת אירופה כשהסיפורים המלווים אותה הם סיפוריה של סבה אודות מערת המכפלה, קבר רחל ומגדל דוד, שהם זכה לבקר לפני פרוץ המלחמה.
​הילדה שורדת את המלחמה וזוכה לעלות לארץ ישראל ולגדל את ילדיה ונכדיה בסמוך למערת המכפלה.
את ההרצאה מעביר מאיר זליקוביץ', מדריך טיולים מנוסה, בנה של אותה "ילדה".​

יוסי לוי

מור״ק ציר המתפללים: קרב גבורה בו נטל יוסי חלק כחבר בכיתת הכוננות של קרית ארבע. קרב קשה בו נהרגו 12 חיילים, שוטרים וחברי כיתת הכוננות. בקרב זה גם נהרג אל״מ דרור ויינברג מח״ט יהודה.
הסיפור מסופר מזוית אישית. נפגשים עם גבורת לוחמי כיתת הכוננות וכן נפגשים עם דמותו המופלאה של דרור.
משך השיחה כשעה וחצי.
מור״ק וחצי ושלושה עקרונות:  2 סיפורי קרב בהם נטל יוסי חלק כחבר בכיתת הכוננות של קרית ארבע. מתוך הקרבות והקשיים שהיו בהם נפגש עם שלושה עקרונות הממלאים אותנו עוצמה להתמודד במצבים קשים.
השיחה עוסקת בחיבור היחיד אל כלל האומה ובהכרת ערך הטוב והנצח שיש במדינת ישראל.
השיחה משתנה בסגנונה בין חיילים לישיבות. לחייילים יותר מודגשת הלוחמה  ולישיבות חשיבות לימוד התורה.
משך השיחה כשעה.
3 תופעות ב״שובו אחים״ וב״צוק איתן״: במהלך שני מבצעים הללו יוסי היה במילואים פעילים, 75 יום. במהלכם נפגש עם 3 תופעות שחזרו את כלל האזרחים והחיילים בשדה הקרב.
בשיחה זו נעסוק בריבוי אהבה ואחווה, בקישור אל כלל האומה ובחשיבותו של כל יחיד במערכת זו.
מלחמת ארבעה וחמישה. לימוד מתוך חומש בראשית על אישיותו המופלאה של אברהם אבינו ועל עקרונות הטוב שעל פיהם מייסד ממלכה וצבא. משך השיחה כשעה.
אברם הוא אברהם. לעמוד מתוך עין איה על מעלתם של אברהם אבינו ושרה אמנו. נפגשים עם היסודות מאירי עולם של הלאומיות בישראל.

טיולי גיבוש באזור ים המלח

טיול גיבוש

נקיים יום טיול וגיבוש באזור ים המלח. נדבר על דוד המלך בבורחו מפני שאול, על איסוף כל איש צר ומצוק, ועל שיעורי ההנהגה והענווה שעבר במדבר. נדבר על חשיבות האחדות והאחווה דוקא במדבר

"אם יפלו האחד יקים את חברו ואילו האחד שיפול ואין שני להקימו" (קהלת).

תוכנית היום:

8:00 יציאה

9:30 ארוחת בוקר בחניון נחל דוד

10:00 נחל דוד תחתון וביקור בבית הכנסת העתיק של עין גדי בהתאם לזמן (בית כנסת כמקום כינוס, כלב הקהילה.)

13:00 ארוחת צהרים קלה ופעילות גיבוש שכבתית

14:30 סיום פעילות

15:30 הגעה משוערת

ויקטור עטיה, מרצה ואמן על חושי.

ויקטור עטיה, מרצה ואמן על חושי, מציג מפגש יוצא דופן שהוא שילוב ייחודי ומפתיע של סיפור חיים אישי מרגש ומעורר השראה יחד עם מופע טלפתיה מקורי, מבדר ועוצר נשימה בשיתוף הקהל.

תוכן מרתק ומאיר עיניים ויחד עם זאת מצחיק, מגבש וחוויתי.

בחן, הומור וכריזמה הוא סוחף את הקהל למסע חייו המטלטל והנוגע בנימי העצב, השמחה והאמונה, מעניק תובנות חיים בעלי ערך עצום, כוחות ומוטיבציה להתמודדות עם כל אתגר וקושי ומתבל בקטעי טלפתיה מתוחכמים, משעשעים ומרהיבים. הקהל נותר מרוגש, נדהם ופעור פה.
מובטחת חוויה אינטראקטיבית מיוחדת ובלתי נשכחת!
המופע רץ בהצלחה רבה בארץ ובעולם בפני צוותי עובדים ומנהלים בחברות וארגונים, ישובים, מרכזים קהילתיים, מוסדות חינוך, ערבי גיבוש ואירועים פרטיים.

 

ממדבר מתנה" – סיור יהודי לילי בערוץ הנצח

התורה ניתנה לנו בהיותנו במדבר. כאשר חש יהודי את תחושות המדבר, הוא זועק למים. ואין מים אלא תורה.
סיור לילי בישימון מעניק אוירה של הליכת עם במדבר, מקום השראת השכינה. תוך כדי הליכה בלילה באווירה של צייה ושממה
נפתח הלב והמשתתפים בשלים יותר לקלוט מסרים נצחיים של עם הנצח. הסיור עובר בערוץ בראשיתי בעל גוון ירחי. הנקיקים
החשופים חושפים את המסייר לעוצמת הבריאה אל מול קטנות האדם, ובכך מפתחים אצלו את מידת הענווה. הסיור מלווה במוזיקה
חסידית, המתחלפת בהתאם לאווירה הרצויה בכל אחד משלבי הסיור. הגסטרונומיה )אוכל!( הינה גורם חיוני בהצלחת הערב. אנו
מטמינים מראש שתייה בין הנקיקים באמצע "שומקום". כדוגמת משה שהוציא מים מן הסלע אנו מוציאים … משקה קפוא מן הסלע.
הניסיון מלמד ששלב זה מהוה קפיצת מדרגה בטיול. באמצעות אמצעים פירוטכניים )זיקוקים ותאורות שונות( אנו ממחישים את יד ה'
הפועלת, משגיחה עלינו ) "עננו ה' עננו, עננו שתרד אש מהשמים!"( ומסייעת בידנו לשרוד את מדבר העמים. בהמשך המסלול אנו
מגיעים לנקודת כיבוד, ולאחר קינוח ברקיקין ומזונות, אנו מתחילים פעילות אור קולית חווייתית, שתשאיר את רישומה על
המשתתפים לאורך זמן.

סיור סליחות לילי בטבע

מהותה של התשובה היא בראש ובראשונה היכולת להתבונן, להאזין לקול שבתוכנו, לקול ה' הבוקע מנשמתנו, ומתוך כך להשפיע על הסובב אותנו. המפגש עם הלילה המביא איתו פחדים וחוסר וודאות הוא גם הזמן הטוב להתכנסות פנימה והקשבה לקול הפנימי שלי. הדלקת נרות בתוך החושך ודיבור משותף על נקודת האור הפנימית של כל אחד, על נקודת ההתחלה של החזרה בתשובה, על נקודת ההתחלה שלנו "כל עוד הנר דולק אפשר לתקן".

קול דממה דקה – סיור בחוורי מצדה:
גורמים רבים מקשים על האדם במסע התשובה, עיתים התרחקותו מעצמו, עיתים כפיפותו לחברה ועיתים כוחו של ההרגל. נצא מהסביבה היומיומית לסיור בשקט, בפשטות, במדבריות. נלך בחווארי מצדה, למרגלות ההר בו התרחשו דרמות של שלהי הבית השני ותקופת החורבן, ונראה את הכוחות הפועלים בנפילה, לעומת הכוחות הפועלים בצמיחה כדוגמת דוד במדבר יהודה בדרכו למלוכה, וקול הדממה הדקה בו נמצא הקב"ה בהדרכתו לאליהו במדבר.
ננסה למצוא את כוחות הצמיחה הללו בעצמנו, ולהתחבר לתשובה מתוך בירור פנימי.

חציו זכאי וחציו חייב – סיור ברמת אבישור
נצא למסע לילי ייחודי בשפלת יהודה. נלך ברמת אבישור ונדבר על אזור הביניים – בין ההר לחוף פלשת, ועל התהליכים העוברים על עם ישראל בתווך זה. נדבר על תחושת היותנו בינוניים, על המאבקים הפנימיים, הכוחות והמשימות המלווים עמדה נפשית זו.
נזחל במערכת המסתור, המדמה את ההתמודדות על השלטון הפנימי שלנו, על כל התחבולות, ההתפתלויות והמאבקים הפנימיים ע"מ שנהיה אנחנו מובילי אישיותנו.
נדליק נרות בחשכת הלילה, ונוסיף כל אחד מאיתנו את המעשה הטוב שיטה את הכף הפרטית ואת העולם כולו לזכות.

ערוץ הנצח
התורה ניתנה לנו בהיותנו במדבר. כאשר חש יהודי את תחושות המדבר, הוא זועק למים. ואין מים אלא תורה.
סיור לילי בישימון מעניק אוירה של הליכת עם במדבר, מקום השראת השכינה. תוך כדי הליכה בלילה באווירה של צייה ושממה נפתח הלב. הסיור עובר בערוץ בראשיתי בעל גוון ירחי. הנקיקים החשופים חושפים את המסייר לעוצמת הבריאה אל מול קטנות האדם, ובכך מפתחים אצלו את מידת הענווה. הסיור מלווה במוזיקה חסידית, המתחלפת בהתאם לאווירה הרצויה בכל אחד משלבי הסיור. עזרת ה' במקומות בהם אנו חשים חסרי אונים, מומחשת בהוצאת משקה קפוא מן הסלע, כדוגמת משה ברפידים. באמצעות אמצעים פירוטכניים מומחשת יד ה' המסייעת בידנו לשרוד את מדבר העמים. בהמשך המסלול אנו מגיעים לנקודת כיבוד ופעילות אור קולית חווייתית, שתשאיר את רישומה על המשתתפים לאורך זמן.

גוש עציון
כשנופלת רוחו של האדם, על כי נראה לו כי תהליך התשובה הינו תהליך סיזיפי, אשר התקדמות בו אינה מורגשת, נצא לסיור לילי, סיור אשר במהלכו נופלות הגנות הציניות וחוסר הודאות שבחושך מציף את חוסר הודאות וגישוש האדם במסע התשובה. נלמד על אנשי ההר אשר פעם אחר פעם התעקשו ליישבו. על אף הנפילות, לא נפלה רוחם והמשיכו במאמציהם עד שצלחו. וגם אחרי ההצלחה הבסיסית, נמשכת ההתקדמות בעז רוח. נלך על דרך האבות, ונשמע על אבות האומה אשר הסגולה הנמשכת מהם אלינו, וההבטחות שניתנו להם, נותנים לנו את הכח לשוב בתשובה כל שנה מחדש.

'אין עיר אלא ירושלים' "עולם חסד יבנה" סיור בנחלאות – בעקבות דמותו של רבי אריה לוין ומעשי חסד.

בסיור זה נכיר את שכונות מופלאות בירושלים שכונות המחברות עבר, הווה ועתיד. שכונות שייסודן חסד בקרן משה מונטיפיורי, המשכן בחיי שכנות עשירים בערבות הדדית, ובדמותו של רבי אריה לוין, "רב האסירים", ובימינו בדמות הרב והרבנית קאפח. במהלך הסיור נעבור ליד ביתו של רבי אריה לוין, נדבר על דמותו, ונבקר במקומות בהם פעל: בית כנסת זוהרי חמה, ישיבת "עץ חיים", בי"כ "עולי הגרדום" ועוד. נכיר בתי כנסת בשכונה, עדות ומנהגים ואיך כל התפילות בכל הנוסחים מכוונות בסופו של דבר למקום אחד ולמרות השוני הנראה, רב הדומה והמשותף: דרך מעשה החסד ועד פנימיות הלב.
מומלץ לשלב שחקנים שיוסיפו לאווירת הסיור ולהווי השכונה.

"ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזירה"

סיור בעיר העתיקה –
נתחיל את הסיור בשכונת משכנות שאננים שם נדבר על מדרש שלושת המפתחות שניתנו לעם ישראל על מנת שיוכל לחזור בתשובה: תשובה, תפילה וצדקה. נזכיר את בונה השכונה משה מונטיפיורי, את מעשי הצדקה שעשה ותרומתו ליהודי ירושלים וא"י, ונכיר את דמותו הפחות ידועה של הנדבן יהודה טורא.
נמשיך לגיא בן הינום, מקום נמוך פיזית ורוחנית אליו הגיע עם ישראל בעובדו עבודת המולך בימי הבית הראשון. נזכיר את חיזקיה המלך שהחזיר בתשובה את העם והכחיד את העבודה הזרה, וכן ירמיהו הנביא שהתנבא במקום זה כאומרים תחילתה של תשובה מהמקום הנמוך ביותר. נמשיך להר ציון ובו קבר דוד ש"הקים עולה של תשובה" וחיבר רבים ממזמורי התהילים השזורים בתפילותינו. ניכנס לעיר העתיקה ונדבר על משמעות התפילה, תפילה בציבור מול תפילת יחיד, תפילה מסידור ותפילת הנשמה דרך מעבר בבתי הכנסת העתיקים המתחדשים ברובע, תצפית גגות ועוד.
אופציה לליווי הסיור ברקע מוזיקלי ובשחקנים שיוסיפו לצבעוניות הסיור.

"כעיר שחוברה לה יחדיו"

סיור בעקבות הרב קוק ומשנתו – מיועד לגילאי התיכון בלבד
נתחיל בזווית פחות מוכרת של ירושלים תצפית מהר הזיתים לכיוון שער הרחמים והר הבית. נגיע לקברו של הרב בבית הקברות בהר הזיתים. נמשיך בנסיעה לשכונת בית דוד ובית הרב קוק. נספר על ירושלים בתקופתו של הרב, נסייר לאורך רחוב הנביאים, נספר את סיפורי התקופה ותפיסתו של הרב שחיבר וקיבל את כולם דתיים וחילונים, ציונים וחרדים. בסוף הסיור ניסע לאמירת סליחות בכותל.

"הנה כחומר ביד היוצר"
סיור לאורך גיא בן הינום לאור נבואותיו ותקופתו של הנביא ירמיהו.

נתחיל את הסיור בגיא בן הינום. נחזור אחורה בציר הזמן, לסוף ימי הבית הראשון ולגבולה של העיר ירושלים. נכיר את התקופה, את מלכי יהודה והנביא ירמיה. תוך כדי ההליכה בגיא נכיר את התמודדותו של נביא, את השפעתו על הסובבים אותו ואת השפעת נבואותיו על עצמו. תוך כדי סיור נקפוץ בציר הזמן חזרה אלינו: כיצד אנו יכולים לקחת כוחות להתמודדות עם משימות חיינו ושליחותינו. נגיע לסביבות עין רוגל, נעלה לאורך ה"גיא" ונסיים בכותל.

אופציה לליווי הסיור ברקע מוזיקלי ובסדנת פיסול בחימר.

"בעקבות נביאים וחולמים"
סיור ברחוב הנביאים – מיועד לגילאי התיכון בלבד.

את הסיור נתחיל בכיכר הדוידקה, ניפרד מהמולת העיר וניכנס לאחד הרחובות המופלאים של ירושלים – רחוב הנביאים. נעבור בין בתי השכונה, נגיע לביתה של רחל המשוררת, ביתו של אליעזר בן יהודה מחיה השפה העברית, רחוב החבשים ועוד. נספר את סיפורי השכונה ואנשיה תוך כדי התייחסות לחזרה למקורות כחלק מתהליך החזרה בתשובה. בהמשך נעבור דרך שכונת "בית דוד", ביתו של הרב קוק בית אנה טיכו הציירת ונסיים במגרש הרוסים.
מומלץ לשלב נגנים ושחקנים לאורך הדרך, שיוסיפו חוויה נוספת לסיור.

"בעקבות בתי הכנסת והתפילות בעיר העתיקה"

נדבר על כוחה של התפילה כאחד משלושת האמצעים לביטול גזירות.
נתחיל את הסיור בקבר דוד אשר בהר ציון, שם נדבר על תפילות דוד וספר התהילים, נמשיך לבין חומות העיר העתיקה, נעסוק בבתי הכנסת השונים ברובע והתפילות הנערכות בהם, בניהם: בית כנסת החורבה, תפילת המקובלים בישיבת בית-אל, בית כנסת הרמב"ן והמסגד ש"הופיע" לצדו, ארבעת בתי הכנסת הספרדיים וגובהם הסמלי.
נסיים בתצפית על הר הבית, "תל שכל פיות פונים בו", ונרד לתפילה בכותל.
סיור אור קולי – עם גרשון בר כוכבא

עליות ומורדות היו מנת חלקה של ירושלים משך אלפי שנות קיומה.
כשהיינו טובים – היינו על ההר – הר המוריה, וכשהיינו פחות טובים – נפלנו לגיא בן הינום – לגיהנום.
הבחירה בידינו: האם להיות על ההר או בגיא. בעיר אשר בחר ה' שם מתחברים אל ה'.
נצא לסיור ממשכנות שאננים (לצאת מן החומות) נרד לגיא בן הינום, ומשם נעלה להר ציון ונסיים בכותל. הקרנה אור קולית בשילוב אמצעים פירוטכניים על מצוקי גיא בן הנום, מאפשרים העברת, המחשת והטמעת המסרים היהודיים. מרק וכיבוד קל שיוגש בפינת החומה ועוד הפתעות שהופכות את הסיור לחוויה בלתי נשכחת!